آیا دنبال روشی برای کاهش مقاومت به انسولین هستید؟ دوش آب سرد را امتحان کنید

از سبک زندگی کتونیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو

دوش آب سرد و مقاومت به انسولین

در سال‌های اخیر، تحقیقات بسیاری در زمینه فواید استفاده از دوش آب سرد برای سلامتی بدن انجام شده است. یکی از موضوعات مورد توجه در این تحقیقات، اثر دوش آب سرد بر روی مقاومت به انسولین است. در این مقاله، به بررسی جدیدترین تحقیقات در این زمینه پرداخته خواهد شد.


اولین سؤالی که به ذهن می‌رسد این است که چگونه دوش آب سرد می‌تواند مقاومت به انسولین را تحت تأثیر قرار دهد؟ برای پاسخ به این سؤال باید ابتدا بدانیم که انسولین چیست و چه نقشی در بدن دارد.

همچنین می توانید برخی عوامل غذایی که باعث بهبود مقاومت به انسولین می شوند. را مطالعه کنید.

انسولین هورمونی است که توسط سلول‌های بتا در جزایر لانگرهانس در پانکراس تولید می‌شود. این هورمون وظیفه کاهش سطح قند خون را دارد. زمانی که گلوکز وارد خون شده و سطح قند خون افزایش می‌یابد، سلول‌های بتا در پانکراس انسولین ترشح می‌کنند تا سطح قند خون را کاهش دهند.

مقاومت به انسولین به معنی کاهش حساسیت سلول‌ها به انسولین است، این مسئله باعث افزایش سطح قند خون در بدن شده و ممکن است منجر به بروز دیابت و بیماری‌های مرتبط با آن شود. یکی از رویکردهای نوظهور پیشنهاد شده برای هدف قرار دادن این اختلال متابولیک، استفاده از قرار گرفتن در معرض سرمای ملایم است. در افراد سالم، قرار گرفتن در معرض سرما می تواند مصرف انرژی و استفاده از گلوکز و اسیدهای چرب کل بدن را افزایش دهد.[۱]

فواید دوش آب سرد

برخی تحقیقات نشان داده‌اند که شنا در آب سرد یا دوش آب سرد می‌تواند مقاومت به انسولین را کاهش دهد. دوش آب سرد می‌توانداثرات بالقوه ای بر بهبودی در حساسیت به انسولین و کاهش سطح قند خون داشته باشد.[۲]

به علاوه، تحقیقات دیگر نیز نشان داده‌اند که دوش آب سرد می‌تواند سرعت ترمیم پس از فعالیت بدنی را افزایش دهد، سیستم ایمنی بدن را تقویت کند، درمان دردهای عضلانی و التهابی را تسریع میکند[۳] .دوش آب سرد همچنین می‌تواند به بهبود احساس خستگی و افزایش انرژی کمک کند.از دیگر فواید دوش آب سرد می‌توان به بهبود قابل توجه در خوابیدن، کاهش استرس و اضطراب، بهبود یادگیری و تمرکز، و کاهش التهاب در بدن اشاره کرد. در یک مطالعه نشان داده شد که گرفتن دوش آب سرد تا 5 دقیقه، 2 تا 3 بار در هفته، به کاهش علائم افسردگی کمک می کند.[۴]

برای افراد مبتلا به افسردگی، دوش آب سرد می تواند به عنوان نوعی الکتروشوک درمانی ملایم عمل کند. آب سرد تکانه های الکتریکی زیادی به مغز شما می فرستد. اینها سیستم شما را تکان می دهند تا سطح هوشیاری و انرژی را افزایش دهند. اندورفین که گاهی اوقات هورمون شادی نامیده می شود نیز ترشح می شود. این تأثیر منجر به احساس سرخوشی و خوش بینی می شود.

با این حال، این مطالعات هنوز در مورد اثرات دقیق دوش آب سرد بر روی سلامتی بدن به دلیل عدم تحقیقات موثق و کافی ادامه دارند. همچنین، برخی افراد به دلیل مشکلات قلبی، فشار خون پایین، یا مشکلات تنفسی نباید از دوش آب سرد استفاده کنند.

مکانیسم اثر

تحقیقات قبلی نشان داده است که وقتی انسان سرد است، گلوکز سریعتر از خون پاک می شود. تصور می شد که چربی قهوه ای نقش مهمی در کاهش گلوکز خون و بهبود حساسیت به انسولین در انسان ایفا می کند و در نتیجه به کاهش مقاومت به انسولین و خطر بیماری ها از جمله دیابت کمک می کند. اما یک مطالعه نشان داد که 10 روز سازگاری خفیف به سرما (14 تا 15 درجه سانتیگراد، 6 ساعت در روز) به طور قابل توجهی حساسیت به انسولین را در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو بهبود می بخشد.[۵] اما تغییر در چربی قهوه ای پس از سازگاری با سرما جزئی بود و نمی توانست بهبود زیادی در حساسیت به انسولین را توضیح دهد. با این حال، پس از سازگاری با سرما، انتقال ناقل گلوکز 4 (GLUT4) در عضله اسکلتی افزایش یافت. یافته های مطالعه دیگر نشان داد که لرز مکرر ناشی از سرما به طور قابل توجهی میانگین غلظت گلوکز پلاسمایی ناشتا را از 5.84 به 5.67 میلی مول در لیتر کاهش می دهد و تحمل گلوکز را تا 6 درصد بهبود می بخشد . در این مطالعه شرکت کنندگان در معرض سرما، از 32 درجه سانتیگراد تا 10 درجه سانتیگراد قرار گرفتند تا زمانی که به مدت یک ساعت در روز میلرزیدند.

جالب توجه است که غلظت تری گلیسیرید پلاسمایی ناشتا و اسیدهای چرب آزاد به ترتیب به میزان قابل توجهی 32% و 11% کاهش یافت. علاوه بر این، قرار گرفتن مکرر در معرض سرما نیز به طور قابل توجهی فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را به ترتیب حدود 10 میلی‌متر جیوه و 7 میلی‌متر جیوه کاهش داد.

روش استفاده از دوش آب سرد

با کاهش تدریجی دما در پایان یک دوش معمولی شروع کنید. آب را آنقدر سرد کنید که احساس غیرقابل تحمل خفیفی داشته باشید. سپس به مدت ۲ یا ۳ دقیقه زیر آب بمانید. تنفس عمیق به کاهش ناراحتی در ذهن شما کمک می کند. دفعه بعد که این تمرین را امتحان کردید، آب را کمی سردتر کنید. سعی کنید یک یا دو دقیقه دیگر در آب سردتر بمانید. پس از 7 تا 10 بار انجام این فعالیت، متوجه خواهید شد که حتی ممکن است مشتاق باشید آب گرم را کم کنید.[۶]

نکات مهم در استفاده از دوش آب سرد

  • انجام دوش آب سرد در فصل‌های گرم بسیار مفید است.
  • استفاده از دوش آب سرد در صورتی که در شرایط سلامتی مناسبی نیستید، توصیه نمی‌شود.
  • حتما قبل از استفاده از دوش آب سرد، با پزشک خود مشورت کنید.
  • اگر پوست شما خشک یا حساس است، بهتر است از دوش آب سرد خودداری کنید یا حداقل زمان آن را کاهش دهید.
  • افرادی که دچار فشار خون بالا، قند خون بالا،اختلالات تنفسی،آسم و بیماری های قلبی عروقی خاصی هستند یا یا اگر باردار هستند، اگر قصد دارند دوش آب سرد بگیرند باید احتیاط کنند زیرا ممکن است باعث ایجاد شوک بیش از حد به بدن شود. این افراد باید قبل از انجام دوش آب سرد با پزشک متخصص صحبت کنند.[۷]

نکات کلیدی

  • دوش آب سرد می‌تواند بهبودی در حساسیت به انسولین و کاهش مقاومت به آن در افراد با عوارض سلامتی مرتبط با نحوه زندگی داشته باشد.
  • استفاده از دوش آب سرد در صورتی که در شرایط سلامتی مناسب نیستید، توصیه نمی‌شود.
  • بهتر است قبل از استفاده از دوش آب سرد، با پزشک خود مشورت کنید.
  • در صورتی که پوست شما خشک یا حساس است، بهتر است از دوش آب سرد خودداری کنید یا حداقل زمان آن را کاهش دهید.

نتیجه‌گیری

دوش آب سرد به عنوان یکی از روش‌های مورد استفاده برای کاهش مقاومت به انسولین و بهبود سلامتی بدن مطرح شده است. با این حال، استفاده از دوش آب سرد باید با توجه به شرایط سلامتی فرد و با مشورت با پزشک انجام شود.بنایراین لازم به ذکر است که قبل از انجام هرگونه تغییر،با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

منابع