آیا می توانید در زمان فستینگ متناوب از مکمل ها استفاده کنید؟

از سبک زندگی کتونیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Supplement.jpg

یکی از سوالات بزرگی که در مورد فستینگ مطرح می شود این است که چه بخورم یا بنوشم؟ در مورد مکمل ها چطور؟ آیا می توانید آنها را در طول فستینگ مصرف کنید یا باید در طول دوره غذا خوردن مصرف شوند؟

این یک پاسخ ساده نیست زیرا در بین مکمل‌ها تنوع زیادی وجود دارد، به این معنی که مصرف برخی از مکمل‌ها در هنگام فستینگ باعث شکست فستینگ می شود، در حالی که برخی دیگر اختلالی در روند فستینگ ایجاد نمی کنند.


به عنوان یک قاعده کلی، برای به دست آوردن بزرگترین فواید فستینگ متناوب برای سلامتی، باید از مصرف هر چیزی که فستینگ شما را می شکند، خودداری کنید. این شامل هر نوع غذا یا نوشیدنی حاوی کالری است.[۱]

انواع ویتامین های مکمل و نحوه مصرف آن ها

ویتامین‌های محلول در آب

این ویتامین ها حاوی کالری نیستند، پس در روند فستینگ اختلال ایجاد نمی کنند. همانطور که از نام آنها پیداست، ویتامین های محلول در آب در آب حل می شوند. به این ترتیب، لازم نیست آنها را با غذا مصرف کنید تا جذب شوند. می‌توانید ویتامین‌های B و C را با آب در دوران فستینگ مصرف کنید.مصرف ویتامین C معمولاً با معده خالی بسیار آسان است، اما ویتامین‌های B کمپلکس می‌توانند در برخی از افراد در صورت مصرف با معده خالی باعث ایجاد حالت تهوع در افراد شوند. اگر این اتفاق برای شما افتاد، آنها را در طول پنجره غذا خوردن مصرف کنید.

ویتامین‌های محلول در چربی: مصرف ویتامین‌های محلول در چربی ( ویتامین‌های A، D، E و K) معمولاً در کنار یک وعده غذایی همراه با چربی برای به حداکثر رساندن جذب توصیه می‌شود.[۲] بنابراین با اینکه این مکمل ها باعث شکست فستینگ نمی شوند اما برای افزایش کارایی و جذب، بهتر است به همراه وعده غذایی آنها را مصرف کنید.

مولتی ویتامین

مولتی ویتامین ها ذاتا کالری ندارند که بتوانند باعث شکست فستینگ شوند مگر اینکه توسط تولید کننده به آن کالری اضافه شود پس برچسب غذایی مکمل خود را چک کنید.

برای بهترین زمان مصرف به طور کلی،باید مشخص می شود که ویتامین محلول در آب یا محلول در چربی است. چون همانطور خواندید ویتامین های محلول در آب با معده خالی با آب بهتر جذب می شوند. در مقابل ویتامین های محول در چربی با وعده غذایی جذب بالاتری دارند اما اگر مولتی ویتامین شما مجموع هر دو گروه است بهتر است همراه با وعده غذایی مصرف شود.

آهن و زینک

این دو مکمل نیز به صورت شکل های معمول حاوی کالری نیستند، پس نمی توانند باعث شکست فستینگ شوند ما برای اطمینان بهتر است برچسب غذایی محصول را چک کنید. در مورد بهترین زمان مصرف نیز مکمل آهن با معده خالی جذب بهتری دارد[۳] اما از آنجایی بسیاری از مواد معدنی مانند آهن و زینک در صورت مصرف با معده خالی می توانند معده شما را ناراحت کنند، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین زمان مصرف برای شما را تعیین کند.

الکترولیت ها: پتاسیم، سدیم و کلسیم را در نظر بگیرید. تا زمانی که مکمل الکترولیت شما حاوی هیچ گونه شیرین کننده یا کالری نباشد، مصرف آن در طول فستینگ خوب است و حتی می تواند به شما در مدیریت عوارض جانبی تغییر به کتوز کمک کند.[۴]

پروبیوتیک ها: اینها باکتری های مفید روده هستند و سلامت روده برای کل بدن شما مفید است[۵]. پروبیوتیک ها معمولاً حاوی کالری نیستند، پس باعث شکست فستینگ نمی شوند.برخی از مکمل های پروبیوتیک باید بدون غذا مصرف می شوند، زمانی که سطح اسید معده کمتر است. برای آگاهی و راهنمایی بیشتر، برچسب روی مکمل پروبیوتیک خود را بررسی کنید.

پودر پروتئین: چه در مورد پروتئین وی صحبت کنیم و چه پروتئین های دیگر، هر پودر پروتئینی فستینگ را می شکند زیرا حاوی کالری است[۶] و باعث پاسخ انسولین می شود. بنابراین، پودر پروتئین خود را برای پنجره غذا خوردن خود ذخیره کنید.


توجه داشته باشید: اگر مکمل های تجویزی مصرف می کنید، قبل از اینکه روال مصرف مکمل خود را تغییر دهید، با پزشک یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. برخی از مکمل ها باید در بازه های زمانی مشخص مصرف شوند. بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین زمان مصرف برای شما را تعیین کند.

نتیجه گیری:

1. به عنوان یک قاعده کلی، هر مکملی که دارای کالری باشد و پاسخ انسولین را برانگیزد، پتانسیل شکستن فستینگ را دارد.

2. بسیاری از مکمل ها ذاتا ارزش کالری ندارند اما ممکن است برخی از شرکت های تولید کننده به دلایل مختلف به آنها کالری اضافه کرده باشند(به عنوان مثال بسیاری از مکمل های جوشان) که به همین دلیل همواره سعی کنید که برچسب غذایی آنها را چک کنید.این شامل هر مکملی است که یک شیرین کننده مصنوعی یا طبیعی در آن وجود دارد. برای مثال، مولتی ویتامین پاستیلی یکی از مکمل هایی هستند که ممکن است فکر کنید مصرف آنها در طول فستینگ مناسب است، اما حاوی کالری هستند و باعث ترشح انسولین می‌شوند که اساساً شما را از کتوز و اتوفاژی دور می‌کند.

منابع