برنج گل کلم چیست و چرا مناسب رژیم کتوژنیک است؟

از سبک زندگی کتونیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
How-to-Make-Cauliflower-Rice.jpg


تاثیر برنج گل کلم بر بدن

برنج گل کلم با 25 کالری در هر فنجان (107 گرم) تنها 10 تا 20 درصد از کالری مورد انتظار شما از همان مقدار برنج پخته شده را تامین می کند. [۱]مطالعات بسیاری ، غذاهای کم کالری و پر آب مانند گل کلم را با کاهش وزن مرتبط می داند، زیرا ممکن است گرسنگی را کاهش داده و احساس سیری را تقویت کند. هر دوی این عوامل ممکن است باعث کاهش کالری دریافتی شما شود.[۲]

فیبر موجود در برنج گل کلم به تغذیه باکتری های مفید در روده شما کمک می کند، التهاب را کاهش می دهد و سلامت دستگاه گوارش را ارتقا می دهد.مطالعات، سبزیجات غنی از فیبر مانند گل کلم را با کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت نوع 2، سرطان و بیماری های قلبی مرتبط می دانند. فیبر همچنین احساس سیری را تقویت می کند که ممکن است به کاهش وزن کمک کند. علاوه بر این، برنج گل کلم کربوهیدرات کمی دارد و فقط 3 گرم کربوهیدرات خالص( net carbs ) در هر فنجان (107 گرم) فراهم می کند - 18 برابر کمتر از همان مقدار برنج.به این ترتیب، برنج گل کلم می تواند یک گزینه بسیار مناسب برای افرادی که به دنبال کاهش مصرف کربوهیدرات خود هستند یا پیروان رژیم کتوژنیک باشد.

طرز تهیه برنج گل کلم

• گل کلم را به تکه های کوچک برش دهید.

• آنها را داخل غذا ساز قرار دهید.

• به اندازه آنها را ریز کنید که شبیه بافت برنج شود. مراقب باشید که بیش از حد ریز نکنید وگرنه بعد از مدتی سیاه میشوند. اگر غذاساز ندارید با استفاده از رنده معمولی این کار رو انجام بدید.

• بعد از اینکه گل کلم شما شبیه بافت برنج شد، می توانید آن را در هر دستور پختی که نیاز به برنج گل کلم دارد استفاده کنید.


مقاله مرتبط: گل کلم برنجی شده


چه کسانی باید در مصرف برنج گل کلم احتیاط کنند؟=

البته افرادی که مبتلا به کم کاری تیروئید هستند باید مصرف گل کلم خام را محدود کنند [۳] و در بیشتر مواقع به صورت پخته شده از آن استفاده کنند . همچنین که افرادی که از نفخ شکم رنج می برند باید مصرف آن را محدود کنند.در موارد محدودی ممکن است افراد به خانواده کلم آلرژی داشته باشند که باید با پزشک خود مشورت کنند[۴].

منابع