پارامتر های مهم لیپید پروفایل

از سبک زندگی کتونیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Lipid.jpg


این مهم است که در بررسی پروفایل چربی خون یا همان لیپید پروفایل بدانیم چه پارامتر هایی مهم است و چه پارامتر هایی کمتر اهمیت دارند.

کلسترول یا CHOL

معمولا و به طور سنتی کلسترول بالا یک نشانه خطر عنوان می شود اما این موضوع ثابت شده است که برعکس، هر مقدار کلسترول بالاتر باشد درصد مرگ و میر افراد کمتر می شود و هر مقدار کلسترول پایین تر باشد درصد مرگ و میر بیشتر می شود. لذا کلسترول هر مقدار بالاتر باشد در واقع بهتر نیز هست.

تری گلیسیرید یا TG

نشان دهنده چربی موجود در خون شماست و هر مقدار زیاد باشد خطرات قلبی و عروقی بالایی برای شما دارد، اما مهم تر این است که نسبت آن با HDL چقدر باشد. اگر کمتر از HDL شما باشد جای نگرانی زیادی نیست.

HDL

به صورت سنتی به آن کلسترول خوب گفته می شود.

LDL

به صورت سنتی به آن کلسترول بد گفته می شود.

نسبتهای مهم

این نسبت ها بعضا از خود پارامتر های بالا مهم تر هستند:

نسبت TG/HDL

این نسبت اگر زیر 1.5 باشد مناسب است و البته بهتر این است که زیر یک باشد اما اگر بالای 2 باشد ریسک بالای بیماری های قلبی عروقی وجود دارد. و هر مقدار بیشتر باشد ریسک بیماریهای قلبی به شدت بالا می رود.

نسبت Total Chol/HDL

این نسبت اگر کمتر از 3 باشد، اوضاع خوب است اما اگر بزرگتر از 5 باشد ریسک بیماریهای قلبی بالا هست.

نسبت TG/Total Chol

این نسبت نشان دهنده میزان مقاومت شما به انسولین است.

مقادیر زیر 0.5 نشان دهنده این است که شما به انسولین حساس هستید، اما مقادیر بالای 1 نشان دهنده این است که بدن شما به انسولین مقاومت پیدا کرده است و ریسک انواع بیماری های مرتبط با سندروم متابولیک مثل چاقی و دیابت و pcos و سرطان و پارکینسون و آلزایمر و بیماریهای قلب و امثال اینها در شما بسیار بالا می رود.

منابع