آیا علائم فشار خون بالا می تواند منجر به دیابت شود؟

از سبک زندگی کتونیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
BPDiabetes.jpg

دیابت نوع 2 در سراسر جهان به سرعت در حال افزایش است که عمدتاً به دلیل پیری جمعیت، افزایش سریع اضافه وزن و چاقی و رشد جمعیت است. دیابت نقش مهمی در عوارض قلبی عروقی و مرگ و میر دارد و بنابراین شناسایی افراد در معرض خطر ابتلا به دیابت به منظور معرفی راهبردهای پیشگیرانه مهم است.

همچنین بخوانید: خود مدیریتی در پیشگیری و کنترل فشارخون

دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی عروقی

بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 اغلب دارای فشار خون بالا و سایر عوامل خطر قلبی عروقی هستند که خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را بیشتر افزایش می دهد. مطالعات قبلی نشان داده‌اند که فشار خون بالا پیش‌بینی‌کننده مستقل دیابت نوع 2 است.[۱] در سال‌های اخیر، مطالعات نشان داده‌اند که فشار خون در محدوده طبیعی اما رو به بالا، دیابت را نیز پیش‌بینی می‌کند. بنابراین، حتی افرادی که فشار خون خفیف دارند باید از نظارت بیشتر بر سطح گلوکز خون و استراتژی های پیشگیرانه در مورد دیابت نوع 2 بهره مند شوند.

فشار خون

فشار خون بالا یک وضعیت پزشکی است که در آن فشار خون در شریان ها به طور مداوم بالا می رود.

فشار خون بالا فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک را افزایش می دهد که منجر به کاهش جذب گلوکز در بدن می شود. این باعث مقاومت به انسولین و در نهایت دیابت نوع 2 می شود.

ارتباط فشار خون و پیش فشار خون با دیابت

فشار خون بالا فعالیت های سیستم عصبی سمپاتیک را افزایش می دهد که منجر به اختلال در گشاد شدن عروق ماهیچه های اسکلتی می شود. در نتیجه، جذب گلوکز عضلانی با ایجاد دیابت نوع 2 کاهش می یابد. محققان ارتباط بین پیش فشار خون ( میانگین فشار سیستولی (ماکسیمم یا فشار بالا) بین mmHg 120-139 یا فشار دیاستولی (عدد پایین) بین mmHg 80-89 ) و فشار خون بالا ( میانگین فشار خون سیستولی ۱۴۰ میلی‌متر جیوه یا بالاتر یا میانگین فشار خون دیاستولی ۹۰ میلی‌متر جیوه یا بالاتر)، و بروز دیابت نوع 2 در مردان را بررسی کردند. آنها به این نتیجه رسیدند که هم پیش فشار خون و هم فشار خون بالا با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط هستند. [۲]

انتخاب داروهای فشار خون

انتخاب داروهای فشار خون باید به درستی انجام شود زیرا این داروها نیز ،بر بروز دیابت می تواند، تأثیر گذار باشند.[۳]

ارتباط فشار خون و دیابت نوع دو در زنان

ارتباط بین فشار خون بالا و بروز دیابت نوع 2 در زنان نیز قابل توجه است. زنان مبتلا به فشار خون بالا در مقایسه با زنانی که فشار خون طبیعی دارند 2 برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند.[۴] این ارتباط در زنان دارای اضافه وزن و چاق بیشتر است.

ارتباط فشار خون و دیابت نوع دو در نژاد و قومیت

صرف نظر از جنسیت، پیش فشار خون و فشار خون بالا با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط است. در زمینه قومیت، افراد سفیدپوست مبتلا به فشار خون بالا در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند، اما چنین ارتباطی در افراد مبتلا به فشار خون آفریقایی آمریکایی دیده نمی شود.[۵]

نتیجه گیری:

به طور خلاصه، فشار خون بالا و پیش فشار خون با بروز دیابت نوع 2 مرتبط است. با این حال، این ارتباط وابسته به قومیت است. انتخاب داروهای فشار خون باید به درستی انجام شود زیرا دارو بر قدرت ارتباط تأثیر می گذارد. علاوه بر این، افراد چاق مبتلا به فشار خون بالا در مقایسه با افراد غیر چاق در معرض خطر بیشتری هستند.

به طور کلی،از مصرف خودسرانه‌ی داروهایی اجتناب کنید. و اگر مجبور به مصرف دارو هستید، حتما این کار را تحت نظر پزشک خود انجام دهید.

منابع