روغن MCT و کاهش وزن : افسانه یا واقعیت ؟

از سبک زندگی کتونیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
MCT oil.jpg

چاقی چالشی نوین

چاقی همچنان یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های جهانی امروزه است، به طوری که سالانه حداقل 2.8 میلیون بزرگسال در اثر شرایط ناشی از اضافه وزن یا چاقی جان خود را از دست می‌دهند. علاوه بر این، 44 درصد از بار بیماری دیابت، 23 درصد از بار بیماری ایسکمیک قلبی، و بین 7 تا 41 درصد از بار سرطان های خاص به اضافه وزن و چاقی نسبت داده می شود.[۱] افزایش نرخ چاقی را می توان به تغییر الگوهای غذایی و سبک زندگی نسبت داد که منجر به رژیم های غذایی پر کالری با کاهش فعالیت بدنی شده است. همچنین می توانید غذاهایی که باعث افزایش متابولیسم و چربی سوزی می شوند را مطالعه کنید.

MCT ها

تری گلیسیریدهای متوسط زنجیره (MCTs) ممکن است با افزایش ترموژنز و سیری با ذخیره چربی در سلول های بافت چربی مقابله کنند.[۲] MCT ها حاوی 8 تا 12 اتم کربن هستند و شامل اسید کاپریلیک ( C8:0، اسید اکتانوئیک)، اسید کاپریک ( C10:0، اسید دکانوئیک)، و اسید لوریک ( C12:0، اسید دودکانوئیک) می‌شوند.

غذاهای غنی از MCT عبارتند از روغن نارگیل (58٪)، روغن پالم کرنل (54٪)، نارگیل خشک شده (37٪)، گوشت سفید خام داخل نارگیل (19٪) و نیز محصولات لبنی (پایگاه اطلاعاتی ملی مواد مغذی وزارت کشاورزی ایالات متحده).

عملکرد MCT در بدن

MCT در لومن روده به گلیسرول و اسیدهای چرب با زنجیره متوسط تجزیه می شود.[۳] طول زنجیره متوسط باعث می شود که مولکول کوچکتر و محلول تری در مقایسه با اسید چرب با زنجیره بلند باشد و به آن یک مسیر جذب و متابولیک ترجیحی در بدن بدهد. این ماهیت فیزیکوشیمیایی اسیدهای چرب با زنجیره متوسط به آن‌ها اجازه می‌دهد تا از طریق بتا اکسیداسیون بدون نیاز به استریفیکاسیون مجدد در سلول‌های روده، ادغام در شیلومیکرون‌ها یا آنزیم محدودکننده سرعت کارنیتین آسیل ترانسفراز برای انتقال به داخل میتوکندری ، به‌سرعت وارد ورید باب شده و در مسیر کبد قرار گیرند. [۴]

در مقابل، اسیدهای چرب با زنجیره بلند مسیر کندتری دارند، در روده کوچک مجدداً استری می شوند و قبل از اکسیده شدن برای انرژی یا ذخیره شدن توسط شیلومیکرون ها از طریق سیستم لنفاوی و عروقی منتقل می شوند. بنابراین، متابولیسم سریع MCT ها فرصت ذخیره دربافت چربی را کاهش می دهد.[۵]

تاثیر MCT بر بدن

مطالعات روی حیوانات و انسان نشان داده است که مصرف انرژی و اکسیداسیون چربی ها با مصرف MCT ها، به ویژه C8:0 و C10:0 در مقایسه با تری گلیسیریدهای بلند زنجیره (LCT) افزایش یافته است.[۶] [۷] افزایش سیری و در نتیجه کاهش مصرف غذا، یکی دیگر از مزایای احتمالی اکسیداسیون سریع MCT از طریق تشکیل کتون است.[۸] اگرچه نتایج مطالعات روی انسان‌ متناقض بوده است، اما به نظر می رسد جایگزینی MCT با LCT در رژیم غذایی، این پتانسیل را دارد که منجر به تعادل منفی انرژی و کاهش وزن در طولانی مدت شود.[۹]

اثرات MCT oil بر وزن،ترکیب بدن و پرفایل لیپیدی

ارتباط بین چربی های غذایی و کلسترول LDL به خوبی ثابت شده است. بنابراین، مهم است که اثرات MCT بر پروفایل لیپیدی خون را در نظر بگیرید تا از عدم وجود عوارض جانبی اطمینان حاصل شود. نتایج حاصل از کارآزمایی‌های مداخله‌ای با MCT روی پروفایل‌های لیپیدی متناقض بوده‌اند، برخی از تغییرات نامطلوب و برخی دیگر بدون تغییر. در متاآنالیزی که بر روی 13 مطالعه ی کارآزمایی انجام گرفت یافته‌های این متاآنالیز نشان می‌دهد که مصرف MCTها به عنوان بخشی از رژیم غذایی در مقایسه با LCT ها ممکن است منجر به کاهش متوسط وزن بدن به میزان 0.51 کیلوگرم (بین 0.80 - 0.23 کیلوگرم) در طی یک دوره متوسط 10 هفته‌ای شود. دور کمر (بین 2.04 - 0.87 سانتی متر)، دور باسن(بین 1.27 - 0.30 سانتی متر) ، چربی کل بدن، چربی زیر جلدی و چربی احشایی نیز به طور قابل توجهی کاهش یافت و هیچ تغییر نامطلوبی در TG، کلسترول تام، کلسترول LDL و کلسترول HDL در مقایسه MCT با LCT رژیم غذایی مشاهده نشد.[۱۰]

اگرچه کاهش وزن بدن اندک بود، اما ممکن است از نظر بالینی مهم باشد، آن هم زمانی که مطالعات نشان میدهند وقتی اضافه وزن بدن 1 کیلوگرم کاهش می یابد، خطر ابتلا به دیابت 16 درصد کاهش می یابد.[۱۱]

با این وجود، عوامل متعددی ممکن است بر کیفیت نتایج این متاآنالیز تأثیر گذاشته باشد که نتیجه‌گیری قطعی را سخت می‌کند. طرح‌های کلی مطالعات در این متاآنالیز بسیار متغیر بود، از جمله مطالعاتی با رژیم‌های غذایی بسیار کم کالری در زنان چاق، افراد با وزن طبیعی، یا افراد چاق و دارای اضافه وزن که در آن‌ها انرژی دریافتی برای حفظ وزن بسیار کنترل می‌شد. همچنین در آنها دوزهای MCT به طور قابل توجهی از <1٪ درصد انرژی (2 گرم در روز) تا > 20٪ انرژی (54 گرم در روز) و مدت زمان مطالعات از 4 تا 16 هفته متغیر بود.

مطالعه دیگری به مقایسه روغن زیتون و روغن MCT در زمینه کاهش وزن پرداخت ، نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که یک رژیم غذایی کاهش وزن که حاوی مقادیر متوسط روغن MCT است، نسبت به مصرف مقدار معادل روغن زیتون منجر به کاهش وزن و توده چربی بیشتر می‌شود[۱۲]. اگرچه این مطالعه بیان می کند که نمی تواند تشخیص دهد که کدام سمت معادله تعادل انرژی نقش مهم تری در این کاهش وزن متفاوت ایفا کرده است (سرکوب افزایش یافته مصرف غذا یا افزایش اثر حرارتی غذا)، اما این مطالعه مجموعه مقالات را تکمیل می کند و بیان می کند که روغن MCT می تواند با موفقیت در یک برنامه مدیریت وزن برای کمک به کاهش وزن استفاده شود. این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که چربی‌ها در یک رژیم غذایی کاهش وزن چه جایگاهی دارند و انتخاب روغن MCT به جای روغن LCT ممکن است باعث افزایش بیشتر کاهش وزن شود.

مکانیسم احتمالی

نتایج حاضر نشان‌دهنده کاهش متوسطی در دریافت انرژی پس از مصرف MCT، عمدتاً در همان وعده‌ غذایی و همچنین کل انرژی دریافتی روزانه پس از گنجاندن روزانه MCT در رژیم غذایی است. اینکه آیا این کاهش پس از اولین وعده غذایی پس از مصرف MCT ادامه دارد یا خیر، هنوز مشخص نیست.در حال حاضر هیچ مدرکی برای نشان دادن نقش هورمونی MCT در زمینه سیری وجود ندارد. مطالعات نشان می‌دهد که MCT تأثیر بی‌اشتهایی خود را از طریق مکانیسم‌های غیر هورمونی اعمال می‌کند. همچنین نشان داده شده است که MCT تخلیه معده را به تاخیر می اندازد. مصرف MCT همچنین منجر به تولید کتون بادی β-هیدروکسی بوتیرات می شود که ممکن است باعث بی اشتهایی شود.[۱۳]هرچند مطالعات آتی باید این اقدامات را در پروتکل های خود بگنجانند تا این مکانیسم ها بخوبی روشن شود.

نتیجه گیری

اگر مزایای کاهش وزنی برای MCT تایید شود، گنجاندن آن در رژیم غذایی می تواند کاربرد بالینی مهمی برای مدیریت وزن داشته باشد. MCT ها ممکن است از طریق توسعه محصولات غذایی، مانند روغن ها، در رژیم غذایی گنجانده شوند، جایی که نسبت های LCT با MCT برای استفاده تجاری و خانگی یا محصولات کاهش وزن (مانند جایگزینی وعده های غذایی) جایگزین می شود. در دسترس بودن فناوری های مدرن چربی، تولید محصولات غذایی حاوی مقادیر بالاتر MCT را امکان پذیر می کند که برای پخت و پز و سایر اهداف مناسب هستند.

به طور کلی می توان نتیجه گرفت که جایگزینی LCT با MCT در رژیم غذایی می تواند به طور بالقوه منجر به کاهش اندک در وزن و ترکیب بدن بدون تأثیر نامطلوب بر پروفایل لیپیدی شود.

منابع